","author":"

Stadsplanering i en föränderlig värld

Teknikelever i årskurs 2, som läser inriktningen samhällsbyggande och miljö, studerar just nu hur man kan göra stadsplanering mer hållbart.

Bland annat har ungdomarna fått möjlighet att besöka både utställningar och prisutdelningar inom stadsplanering och miljö.

- I höstas var de till exempel med när den chilenska arkitekten Alejandro Aravena fick Göteborgspriset för hållbar utveckling. Aravena har utvecklat ett projekt där han bland annat hjälper utsatta i Chile att bygga sina egna hus, säger Jessica Rehnqvist, lärare på Teknikprogrammet.

Eleverna har också besökt Ekocentrum för att få olika perspektiv på hållbart byggande. På Ekocentrum finns till exempel en utställning där ett flertal verksamheter visar upp sina goda exempel och lösningar för ett hållbart samhället.

- Under våren kommer eleverna också att få inspireras på biograf Facklans filmfrukostar om hållbar stadsutveckling. Målet är att skapa en röd tråd i undervisningen som samtidigt kopplas till omvärlden, säger Jessica.

Kontakta gärna

Jessica Rehnqvist
0300-83 40 00
jessica.rehnqvist@kungsbacka.se