","author":" ","author":"

Barn- och fritidsprogrammet fick besök av Sveriges Television

Vilka frågor är viktiga för förstagångsväljarna i valet i höst? Det har SVT diskuterat med eleverna på Barn- och fritidsprogrammet.

Under torsdagen fick Barn- och fritidsprogrammet besök av SVT för en fikastund. Tillsammans samtalade de om skolan i stort och elevernas tankar inför valet i höst.

Det blev flera timmar med intressanta diskussioner om allt från valfrågor till nyhetsrapportering. Vilka frågor tycker ungdomarna är viktiga när de nu ska rösta för första gången? Genom vilka kanaler hämtar eleverna information om vad som händer i samhället? 

Fika med SVT är SVT Nyheters satsning för att får reda på vilka frågor som är viktiga för publiken i valet 2018. Arbetsplatser, skolor, familjer och föreningar har ansökt om att få fika och prata politik och samhällsfrågor.

Läs mer här