Teknikettor hjälper Eksta med nytänk i Tölö ängar

Öppna planlösningar, men också möjlighet till avskildhet. Utgå från naturen, men bygg vidare på platsens historia. Så vill de flesta av Aranäsgymnasiets teknikettor planera bostadsområdet Tölö ängar, om de får bestämma.

Det är för elfte året Aranäsgymnasiet samarbetar med kommunala fastighetsbolaget Eksta Bostads AB, i år med fokus på ”Smarta och hållbara lösningar för inne- och utemiljö.”

Teknikeleverna har tagit fram planlösningar i CAD och gjort energiberäkningar på de radhus och fyrbohus som byggs i Tölö ängar, bara ett par rejäla stenkast från skolan. Framförallt är det fokus på solenergilösningar, placerade på tak i söderläge.

Vid en presentation i Kungsbacka teater deltog byggmästare, projektör, arkitekt och energikonsult, vilka tillsammans bedömde gruppernas rapporter och framföranden. De bästa arbetena belönades och en del förslag kan nog smyga sig in i Ekstas nästa projekteringsfas.

CAD-bilderna visar förslag från vinnande grupperna Skogslunden, Sven och AHE Development.

Text: M Jan Eklind

Foto: Elevernas CAD-bilder